Mój dysk twardy wydaje klikające dźwięki ? co teraz?

Czy twój dysk twardy wydaje klikające dźwięki (tzw. klik śmierci)?

Na podstawie tego, co może wiesz, możesz pomyśleć, że jest po wszystkim. To niekoniecznie prawda.

Obecnie mamy do czynienia z dwoma sprawami odnośnie klikania dysku twardego. To NIE jest koniec.  Pokrywa dysku twardego niekoniecznie musi być otwarta w celu odzyskania plików.  Bezpieczne otwarcie pokrywy dysku twardego wymaga czystego pokoju. Dysk twardy otwiera się jedynie gdy się wie, że głowice są uszkodzone, lub dla sprawdzenia talerzy, gdy przyczyna braku dostępu do obszaru serwisowego jest nieznana. Innymi słowy, jest to zawsze ostatnia deska ratunku, a nie pierwsza.

WSKAZÓWKA: Jeśli klikanie jest ciągłe, lub powoduje obracanie dysku twardego do dołu,  potrzebna będzie tymczasowa naprawa. Aby odzyskać dane, dysk powinien być przywrócony do sprawności, podobnej do tej sprzed awarii. Odzyskanie danych z dysku w takim stanie będzie wymagało  zaawansowania programu do naprawy dysku twardego, doświadczenia i wiedzy którą posiadają tylko profesjonalne firmy odzyskujące dane, takie jak MiP Data Recovery.

Co dokładnie powoduje ten dźwięk z klikającego zewnętrznego dysku twardego?

Ten klikający dźwięk (nie brzęczenie) to zespół ramienia siłownika przymusowo powracającego z powrotem do początkowej pozycji, ponieważ on nie wie, gdzie iść i nie może się uruchomić.

Jeśli to się zdarza zbyt często, to spowoduje uszkodzenie głowic odczytu/zapisu, co uczyni napęd bezużytecznym, a dane niedostępnymi bez wymiany głowicy. Zespół ramienia siłownika posiada głowice odczytu/zapisu dołączone do jego końca, jest to mechanizm do odczytywania danych i ich zapisywania na talerzach.

Wskazówka: Uruchomienie klikającego dysku na dowolny czas, nie znając przyczyny i nie będąc w stanie tego naprawić może pogorszyć sprawę i zwiększyć koszt naprawy.

Naprawa klikającego dysku twardego przede wszystkim wymaga precyzyjnej diagnozy dysku dla ustalenia przyczyny klikania.

To najważniejszy krok do odzyskania danych z klikającego dysku twardego.

Co powoduje klikanie dysków twardych, czy istnieje rozwiązanie?

W zależności od tego, co spowodowało klikanie, twoje dane moga być zagrożone bez należytej procedury ich odzyskania.

 • Dyski twarde które spadały są bardziej podatne na klikanie I nie powinne być uruchamiane po upadnięciu
 • Uszkodzone oprogramowanie sprzętowe może powodować kliknięcie
 • Uszkodzony obszar serwisowy
 • Słabe lub uszkodzone głowice
 • Urwane głowice

Są to główne przyczyny przeraźliwego kliknięcia dysków z których odzyskujemy dane na co dzień.

Oto kilka prośb z naszych formularzy o klikającym dysku twardym:

 • Mój dysk twardy klika, co to znaczy? Chcę odzyskać wszystkie swoje zdjęcia, to 28 lat z życia moich dzieci. 
 • Mam klikający dźwięk w dysku twardym, co z tym robić? Czy moje dane da się odzyskać?
 • Wygooglowałem, jak naprawić klikający dysk zewnętrzny I nie wiem, czy sam dam radę, jaki byłby tego koszt?
 • Dysk twardy mojego laptopu klika i się nie uruchamia, żaden z moich komputerów nie rozpoznaje go. Proszę pomóc
 • Muszę naprawić klikający dysk. Przechowywałem go przez około 2 lata I nie wiedziałem co robić. 
 • Mój dysk WD wydaje klikający dźwięk, ale nadał działa. Próby kopiowania plików trwają zbyt długo. Czy możecie to naprawić, naprawdę potrzebuję swoich plików dla szkoły.
 • Dysk twardy klika 7 razy i ponownie się uruchamia. Komputer go nie rozpoznaje. Jest to dysk zewnętrzny Seagate

Czego NIE robić dla odzyskania danych z klikającego dysku twardego.

Trik lodówkowy: Nie słuchaj innych niedoświadczonych osób lub filmików YouTube, radzących  włożyć dysk do lodówki. Nie otwieraj też dysku, aby go sprawdzić. Są to dwie najgorsze rzeczy które można zrobić. Bez doświadczenia w odzyskiwaniu danych ty najprawdopodobniej tylko pogorszysz sytuację. O temperaturze dysku twardego i jak ona powinna się przedstawiać możemy przeczytać na tej stronie. Odzyskiwanie danych z dysku.

Uruchomienie programu: Uruchomienie programu na dysku, który przestaje działać na skutek fizycznego uszkodzenia tylko przyśpieszy dalsze uszkodzenie dysku, aż do niemożliwości jego naprawy. Nie zaleca się używanie dysku przy uruchomionych programach. To zazwyczaj powoduje nieodwracalne i często nieznane uszkodzenie talerzy. Jeśli wewnątrz dysku jest jakiś problem, powinien on być naprawiony zanim jakiś program rozpozna dysk i otrzyma do niego dostęp.

Bez odpowiedniego sprzętu diagnostycznego i co najmniej średniego doświadczenia większość przyczyn powodujących klikanie napędu będzie wymagało zawodowego podejścia.

Otwórz napęd: W napędzie będzie trzeba zamienić głowicę lub oprogramowanie sprzętowe dla prawidłowego uruchomienia i dostępu do twoich danych.  Nie otwieraj dysku, aby zajrzeć do środka.

Jest to tymczasowe rozwiązanie dla odzyskania twoich plików z dysku. Dysk już nie będzie niezawodny.

Kliknięcie przycisku naprawy napędów z uszkodzonymi talerzami

Niestety, gdy dysk klika z powodu uszkodzonych talerzy, próby odzyskania nie będą skuteczne.

Jeśli do dysku z uszkodzonymi talerzami jest włożona nowa zapisująca głowica, prawdopodobieństwo uszkodzenia nowych głowic przez talerze niestety też jest wysokie. Jeśli głowice są uszkodzone, one też nie będą działać w nowym dysku. Najprawdopodobniej będą wykazywały takie same wady i oznaki, co sam dysk.

W zależności od uszkodzenia i jego miejsca, talerze można wyczyścić. Jednak odzyskanie danych w ten sposób jest trudne i kosztowne. Jeśli talerze są uszkodzone przez kontakt z głowicami, to prawdopodobieństwo skuteczności tej metody będzie niższe i potencjalnie może uniemożliwić odzyskanie.

Laptopty, dyski zewnętrzne i komputery personalne są narażone na tego typu usterki dysku twardego. Mieliśmy do czynienia z dyskami różnych producentów: Seagate, Samsung, Western Digital, Fujitsu, Toshiba i Hitachi, wszystkie z nich miały usterki opisane wyżej.Dodaj komentarz